Foto / video

Letní soustředění mládeže ve Štěpánově nad Svratkou

Sekce „Foto / Video“ nabízí účastníkům teoretické i praktické informace a cvičení, která vedou účastníky k vytváření vlastního audiovizuláního díla, pořizování a úpravě fotografií.

Na začátku budou zájemcům představeny základní funkce a práce s fotoaparátem (převážně se pracuje s digitální zrcadlovkou). Seznámí se s různými typy objektivů a fotografických přístrojů.

Po té už se zájemci vrhnou na praxi. Lektoři mají připraveny úkoly, během nichž se účastníci seznámí se základy kompozice, volbou osvětlení a expozicí atd. Naučí se pracovat s manuálním nastavením fotoaparátu pro práci v exteriéru i interiéru. Zájemci se pokusí ztvárnit nejrůznější témata od portrétu přes momentku a sportovní fotografii až po abstraktní kompozici.

Dále se mohou účastníci podílet na práci ve dvou oblastech. První možností je klasická forma příspěvků do každodenního vysílání celotáborové televize (známější jako Hifivize, ukázky z předchozích ročníků jsou na YouTube kanále: https://www.youtube.com/HifiklubZR ). Druhou možnost nabízí práce na společném filmovém projektu, který bude realizován přímo v podmínkách LSM, a to od námětu až po konečnou realizaci a postprodukci. Smyslem tohoto projektu je, aby si účastníci prošli všechny fáze přípravy a výroby audiovizuálního pořadu (tvorbu námětu, scénáře, storyboardu, hereckých zkoušek, příp. castingu, natáčení, střih, mix zvuku, obrazové úpravy). Tento film by měla natáčet skupina účastníků, která si sama mezi sebou rozdělí funkce scenáristy, režiséra, kameramana, střihače a další (s možností vystřídání více funkcí, o které mají účastníci zájem).